Bodrum'da bir asırlık lezzet!

Ali Subaşı 1924 mübadelesinde Girit’ten gelerek Bodrum’a yerleşmiş. Bodrum’da gemilerde aşçılık yapmaya başlamış. Yemekleri beğenilince kendi dükkânını açmaya karar vermiş ve 1927’de Lezzet Lokantası adıyla bir yer açmış. Burada tencere yemekleri ve balık yapıyormuş. Müşterileri esnaf ve küçük sünger tüccarlarıymış.

Ayrıca Bodrum’a gelen devlet erkânı burada yemek yiyormuş. Gelen ekip kalabalık olursa belediyenin salonunda Ali Bey toplu yemek hazırlarmış. Ali Subaşı çok aksi bir insanmış. Günün birinde Bodrum’a yeni bir kaymakam atanmış, bir gün Kaymakam lokantayı denetlerken akar su olmadığını görünce “Buraya akar su takın,” demiş. Ali Subaşı Rum aksanı ile, “Ben kız evlendirdi, oğlan sünnet ettirdi, para yok,” demiş. Bunun üzerine Kaymakam “Kapatırım burayı,” deyince, “Sıcıma kapatırsın, sıcıma kapatmazsın,” diye celallenmiş ve boğazına yapışmış. Kaymakam Ali Subaşı’yı tutuklatmak isteyince Belediye Başkanı, “Gelen misafirlere kim yemek yapacak, sizi barıştıralım,” demiş. Sonradan Ali Subaşı ile Kaymakam çok samimi olmuşlar.

Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir, Ali Subaşı’nın arkadaşı imiş. Lokantaya gelip Rum ağzıyla, “Bugün ne yaptın be Subaşı?” dermiş. Ali Bey ölünce oğulları Hasan ve Ramazan Subaşı işe devam etmişler. Bodrum’da süngerciliğin bitip henüz turizmin başlamadığı dönemde Subaşı kardeşlerin işi zora girmiş. Onlar da lokantayı kapatıp İzmir’e çalışmaya gitmişler. Turizm hareketlenmeye başlayınca geri dönüp lokantayı yeniden açmışlar. Bir gün Milas Kaymakamı, “Size Körfez adı yakışır” deyince Lezzet Lokantası olmuş Körfez Lokantası. 2007’de Ramazan Subaşı vefat etmiş. Hasan Subaşı halen hayatta ve devamı…

Körfez Restaurant Bodrum

Körfez Restaurant Türkiye’nin gözde turizm merkezi Bodrum’da siz değerli müşterilerine başta Ege ve özellikle Girit mutfağının leziz meze, balık ve et yemeklerini sunmakta, bunun yanında dünya mutfağının aranan lezzetlerini de menusünde barındırmaktadır.

80 yılı aşkın geçmişiyle Bodrum’un en eski restaurantı olma özelliğini de taşıyan Körfez Restaurant  kapalı ve açık bölümleriyle yılın 12 ayı deneyimli çalışanları ve yüksek servis kalitesiyle konuklarını  ağırlamaktadır.


Rezervasyon

+ 90 252 313 82 48

Adres

Neyzen Tevfik Cad. No:2
48400 Bodrum-Muğla/Türkiye

Bodrum Kaymakamlığı yanı